CC-BY-2.0

Bugün IT dünyası büyük bir dahi kaybetti, Steve Jobs 56 yaşında pankreas kanserine yenik düştü.

Steve Jobs’un kimsenin cesaret edemeyeceği kararlar alabilmesinde en büyük etken, yakında ölecek olduğunu bilmesiydi. 2005-Stanford Üniversitesi’deki konuşmasında, bu kadar gerçekçi ve ölümle yüzleşebilecek kadar yürekli bir insandı. Sıra dışı hayatı hakkında bilgi almak isterseniz önümüzdeki aylarda otobiyografisi yayınlanacak.

Bazı medyaların iddia ettiği gibi gerçek babası Malatyalı ve annesi İzmirli filan değil, ama bilindiği kadarıyla Suriye asıllı iş adamı Abdülfettah Candali ile henüz 20 yaşında olan Joanne adlı ABD’li bir öğrencinin evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya geldi. Bu kadar genç yaşta çocuk sahibi olmak istemeyen annesi ve babası, onu Paul ve Clara Jobs adında bir çifte evlatlık verir. Yeni ailesi de ona Steve Paul Jobs adını koyar.

1969 yıllında, Steve Wozniak adlı dahi bir elektronik mühendisi ile tanışır.

Steve Jobs universiteyi bitirmeden bırakır, 19 yaşında bir arkadaşıyla Hindistan’a gider, döndüğünde, çok önemli işler yapması gerektiğine karar verir ve Woz ile bir bilgisayar üstünde çalışmaya başlarlar: Apple Computer doğmuştur. Steve Jobs, çok geçmeden ana kart satarak bir şey kazanmayacaklarını anlar ve Woz’un tasarladığı anakart için bir kasa gerektiğine karar verir. Apple II bilgisayarı 1977’te Steve Jobs’un garajında yapılır. Bir anlaşma ile, Intel, 250 000$ para yatırır bu işe ve Steve jobs’un kurduğu şirket 2 yılda Fortune dergisinde en çok kazanan ilk 500 şirketin arasına girer.

Apple hızla büyür. Ama birkaç başarısızlık nedeniyle Dönemin CEO’su John Sculley, 1985’te Steve Jobs’un Apple’daki patronluğuna son verir. Steve, yeni bir şirket kurar, 1985’ten 1995’e kadar NeXT Computers adlı firmasını zar zor yönetir, aynı zamanda Pixar’a da yatırımlar yapmıştır ancak NeXT ve Pixar, maddi olarak zor durumda olan iki firmadır. 

1995’te Apple iflas eşiğinde olup, Steve Jobs’suz tek bir başarılı ürün çıkaramamıştır, ve geri dönüş zamanı başlar. Steve Jobs, NeXT’I Apple ile birleştirir,  1997 yılına kadar Apple’ın 700 million dollarlık zararını kapatmak için debelenir ve sonunda  1998 iMac ile, yeni bir başarı yakalar. Artık başarı makinesi durdurulamaz bir bulldozer gibi ilerleyecektir…

2001 yılın başlarında, NeXT teknolojileri ile Mac’ların çok eskimeye başlayan işletim sistemini yenilemeye karar verir ve Mac Os X doğar. Artık Apple Unix dünyasının teknolojik alt yapısına, Apple felsefesine göre 3 yaşındaki bir cocuğun kolayca kullanabileceği bir  arayüz ekler. Ve Apple’ı zirveye taşıyan olgu, bugün herkesin kullandığı ve bildiği iPod’lar hayata geçer.

Steve Jobs, büyük bir bilge ve dahi bir insan. Apple’a DNA’sını aşılamayı başarıp başarmadığı önümüzdeki yıllar kanıtlayacak. 13 yıl birlikte çalıştığı ve gölgesinde kalan Tim Cook, ileri görüşlü Steve Jobs’un yerini tutabilecek mi? Steve Jobs’un karizmasını unutturabilecek mi ?

Siz ne düşünürsünüz bilmiyorum,  ama ben Apple’ın gerçekten bilgisayar dünyasında bir çığır açtığını düşünüyorum ve vizyon sahibi yenilikçiliğini  sürdürüp, şaşırtıcı sürprizlerle hayallerimizi gerçek kılacağından eminim.

Hayat, ne de olsa Steve Jobs’dan sonra da devam ediyor ve dünya, kimbilir daha ne sıradışı insanlar, üstün zekalar ve dehalara gebe!


  Konuşmasının metni: http://news.stanford.edu/